Preloader Close

Market and competition analysis

analiza rynku
Management and development of companies

Monitoring konkurencji i analiza rynku

Każdy przedsiębiorca powinien już na wczesnym etapie działań biznesowych przeprowadzić analizę rynku, aby zapoznać się z jego realiami, wymaganiami, możliwościami, ale i… pułapkami. Wiąże się to bezpośrednio z monitorowaniem konkurencji, które stanowi kluczowy element planowania strategii przedsiębiorstwa/marki, ponieważ to właśnie z nią rywalizujemy o wpływy na rynku. Zgromadzenie jak największych zasobów informacji i wiedzy na temat rynku oraz konkurencji pozwala – poprzez odpowiednie zarządzanie nimi – na zaplanowanie długoterminowych działań, których zwieńczeniem staje się osiągnięcie celi wyznaczonych sobie przez firmę.

 

Analiza rynku oraz monitoring konkurencji pozwalają poznać mocne i słabe strony obecnej/przyszłej konkurencji, jej plany, cele oraz narzędzia, za pomocą których zamierza zbudować nad nami przewagę. Analiza obejmuje konkurencyjną firmę jako podmiot gospodarczy i marketingowy, ale może skupiać się również na konkretnym produkcie albo usłudze. Eksperci YUZU ASSETS dokonują skutecznej analizy rynku „od szczegółu do ogółu”, wiedząc, że są to działania niezbędne dla rozwoju i utrzymania stabilności Twojej firmy.


Dlaczego trzeba przeprowadzać analizę rynku i konkurencji?


Analiza konkurencji powinna być jednym z kluczowych elementów strategii Twojej firmy, bowiem każdy
podmiot gospodarczy posiada na rynku konkurencję, z którą walczy o strefę wpływu (klienci, sprzedaż). Nawet w przypadku działania w niszy rynkowej, konkurencyjne firmy w niedługim czasie się pojawią. Aktualna sytuacja rynkowa powoduje, że o przewadze konkurencyjnej nie świadczy wyłącznie rodzaj i cena oferowanego produktu lub usługi. Istotną rolę odgrywa również jakość, a nawet sposób dostarczenia go/jej klientowi.

 

Kluczową kwestią dla analizy konkurencji jest zbiór doświadczeń klienta z daną marką, a przede wszystkim to, jakie budzi ona w nim emocje. Aby zapewnić swojej firmie spójność i ciągłość analizy, obserwacja konkurencji musi odbywać się nieustannie i systematycznie. Tylko w ten sposób przedsiębiorca może precyzyjnie określić swoją przewagę konkurencyjną nad innymi podmiotami, co pozwoli mu podjąć odpowiednie działania, by przewagę utrzymać lub powiększyć, a ewentualnie przeciwdziałać, minimalizując lub niwelując przewagę po stronie konkurencji.

 

Nasze przewagi – analiza rynku i konkurencji z YUZU ASSETS

 

Swoim klientom powtarzamy jak mantrę, że szczegółowa analiza rynku to klucz do zwycięstwa. Oferujemy rzetelną weryfikację warunków panujących w danym sektorze gospodarczym lub branży, która opracowywana jest z marketingowego, sprzedażowego, prawnego i ekonomicznego punktu widzenia. Zajmujemy się również szczegółowym badaniem działalności konkurencyjnych podmiotów gospodarczych. Analiza aktywności konkurencyjnych firm, które w widoczny sposób ograniczają popyt na nasze usługi lub produkty, daje możliwość podjęcia odpowiednich kroków, zwiększających atrakcyjność przedsiębiorstwa, a tym samym pozyskanie/odzyskanie interesującego nas targetu klientów.

 

Ponadto profesjonalny monitoring konkurencji i analiza rynku pozwolą zdefiniować na nowo pozycję rynkową Twojej firmy (zaktualizować informacje na temat konkurencyjnych działań – nowych podmiotów, produktów czy rozwiązań mogących mieć realny wpływ na Twoją sytuację), zweryfikować skuteczność aktualnych działań marketingowych (np. reklama, copywriting, social media), wyłapać „dobre praktyki” w działaniu konkurencji (jak ciepły wizerunek czy wysoka jakość obsługi klienta), określić silne i słabe strony konkurencji, by na ich bazie zbudować plan działań i narzędzia, za pomocą których będziesz mógł uzyskać przewagę konkurencyjną. Nasi eksperci udzielą Ci wsparcia w każdym aspekcie i na każdym etapie powyższych działań. Pamiętaj jednak, że im wcześniej skorzystasz z naszych konsultacji, tym szybciej widoczne staną się wymierne efekty naszej współpracy.