Budowa nieruchomości stanowi niejako początkową fazę jego ekonomicznego oraz gospodarczego funkcjonowania. Korzyści finansowe, płynące z wynajmu obiektu, dają inwestorowi możliwość osiągania stałego dochodu.
Aby osiągnąć wysoką stopę zwrotu z nieruchomości, musi zostać przeprowadzona profesjonalna komercjalizacja obiektu. Z definicji komercjalizacja nieruchomości to proces, którego celem jest uzyskanie, a następnie zwiększenie dochodów, mających swoje źródło w funkcjonowaniu danego obiektu. Komercjalizacja nieruchomości to końcowy etap każdej inwestycji o charakterze komercyjnym. Wskaźnik poziomu komercjalizacji ma wartość procentową i określany jest jako stosunek wydzierżawionej powierzchni najmu netto do całkowitej powierzchni najmu netto.
Cały proces komercjalizacji nieruchomości można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich to etap koncepcyjny, który zazwyczaj jest poprzedzony szczegółową analizą rynku. Daje ona możliwość określenia przewagi konkurencyjnej inwestycji, a to, z kolei, przekłada się na argument negocjacyjny z najemcami. Kolejnym krokiem jest właściwy dobór i pozyskiwanie nowych najemców, co zwiększa prestiż nieruchomości, jak również ogranicza ryzyko tzw. pustostanu. Kluczową kwestią jest dostosowanie planu marketingowego do potencjalnych klientów. Finałem pierwszego etapu jest analiza finansowa komercjalizacji. Drugi etap to właściwa realizacja przedsięwzięcia, czyli działania zmierzające do pozyskania najemców, które wieńczą negocjacje i sformalizowanie całej umowy.
W dzisiejszych czasach strategia komercjalizacji nieruchomości opracowywana jest na długo przed rozpoczęciem prac budowlanych. Olbrzymia konkurencja na rynku nieruchomości sprawia, że proces komercjalizacji powinien być przeprowadzony zgodnie z przemyślaną koncepcją. Ponadto starannie zaplanowana komercjalizacja nieruchomości wpływa w widoczny sposób na sukces inwestycji. Inwestorzy mogą obecnie skorzystać ze wsparcia profesjonalnych firm, które krok po kroku przeprowadzą ich przez cały proces komercjalizacji.
Inwestorzy, którzy dążą do minimalizacji ryzyka, wynikającego z komercjalizacji nieruchomości, coraz częściej decydują się na bardzo praktyczne rozwiązanie – inwestycję built-to-suit. Opiera się ono na budowie nieruchomości pod potrzeby konkretnego najemcy, inaczej mówiąc jest to obiekt uszyty na miarę. To sprawia, że współpraca z potencjalnym najemcą jest już podejmowana przed rozpoczęciem realizacji inwestycji. Takie rozwiązanie zabezpiecza obie strony, ponieważ inwestor ogranicza ryzyko długotrwałej komercjalizacji, a najemca otrzymuje nieruchomość, która całkowicie odpowiada jego potrzebom.
Atrakcyjna nieruchomość komercyjna charakteryzuje się przede wszystkim multifunkcyjnością. Najczęściej najemcy poszukują w obiekcie tzw. funkcji towarzyszących, jak np. przestrzeń coworkingowa czy strefa relaksu. Dlatego też udana komercjalizacja nieruchomości musi zostać poprzedzona analizą szeregu czynników, które będą w znaczący sposób wpływać na przyszłą rentowność inwestycji. Istotna jest przede wszystkim weryfikacja lokalizacji obiektu, jego stan techniczny, konkurencja na rynku, szanse na znalezienie najemcy czy chociażby wysokość stawki wynajmu. Warto również postawić na najemców długoterminowych, którzy w przyszłości planują rozwój działalności w obrębie nieruchomości. Najbardziej skutecznym działaniem w procesie komercjalizacji budynku jest aktywna strategia marketingowa.
Główną przeszkodą, jaką napotyka inwestor podczas komercjalizacji nieruchomości, jest szybka adaptacja obiektu na potrzeby najemców. Zmiany zachodzące na rynku nieruchomości sprawiły, że stawiają oni coraz wyższe wymagania, w głównej mierze pod względem funkcjonalności przestrzeni. Dodatkową trudnością jest świadomość potencjalnych najemców, którzy dysponują szeroką wiedzą, porównują opcje pod kątem stawek czynszowych czy parametrów budynku.
Proces komercjalizacji nieruchomości uzależniony jest od specyfiki komercjalizowanego obiektu lub lokalu. Zakres obowiązków, wynikających z koordynacji tego procesu, wymaga wszechstronnej wiedzy i doświadczenia. Na rynku funkcjonują eksperckie firmy, które służą wsparciem w procesie komercjalizacji oraz doradztwem w zarządzaniu obiektem. Specjaliści znają lokalny rynek nieruchomości, a dzięki współpracy z nimi inwestor ma gwarancję bezpieczeństwa, optymalizacji przychodów, otrzymuje profesjonalne doradztwo prawne i usługi księgowe.
Korzystanie z usług ekspertów daje pewność, że strategia komercjalizacji jest dostosowana do indywidualnych potrzeb inwestorów i zgodna z ich interesem. Profesjonalny punkt widzenia eksperta to nie tylko rzetelna wycena nieruchomości komercyjnych, ale także opracowanie długofalowej strategii działania, ustalenie stawki czynszu oraz dobór odpowiedniej dla najemcy powierzchni lokalu.
Na zakończenie należy potwierdzić, że komercjalizacja nieruchomości to stabilna dochodowość na oczekiwanym przez inwestora poziomie, a więc w 100% gra warta świeczki. Bardzo często takie przedsięwzięcie jest postrzegane jako przynoszące zyski ulokowanie kapitału. Trzeba jednak pamiętać, że, jak do każdego tematu, tak i do komercjalizacji nieruchomości, trzeba podejść z dystansem, a wycena nieruchomości komercyjnych i dokładna kalkulacja powinny być wykonane wcześniej.
Adres
ul.Chmielna 73 C lok.39
00-801, Warszawa, Polska