Inwestowanie nadwyżek środków to znaczący krok w drodze do osiągnięcia swobody i niezależności finansowej. Raczej naturalne wydaje się, że chowanie wszystkich oszczędności do tak zwanej skarpety to pomysł mało efektywny. Nasze oszczędności odłożone na koncie lub ukryte w formie gotówki z dnia na dzień tracą na wartości z powodu inflacji. Jest to proces zmniejszania się wartości nabywczej pieniądza i występuje w mniejszym lub większym stopniu w niemal każdym rozwiniętym kraju. Ponadto nadwyżki środków powinny “pracować na siebie”.
Oszczędzanie definiowane jest jako wyrzekanie się konsumpcji aktywów celem zaspokojenia rozciągniętych w czasie potrzeb, dlatego też rozsądnie jest inwestować, aby powiększyć pulę posiadanych pieniędzy. Inwestycje wiążą się jednak nierozerwalnie z ryzykiem utraty kapitału, dlatego tak ważne jest, by robić to mądrze. W tym celu warto pochylić się nad pojęciem, jakim jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.
Jak już wspomniano inwestowanie na rynku obarczone jest ryzykiem utraty środków. Rozsądny inwestor to nie ten, który zarabia ogromne kwoty, a ten, który potrafi nie tracić swoich pieniędzy. Oczywiście wizja szybkiego zarobku jest zawsze niezwykle kusząca, jednak realia są zupełnie inne i aby odnieść sukces na rynku, należy zacząć od zabezpieczenia inwestowanego kapitału. W tym celu stosuje się dywersyfikacje. Jest nią podział portfela na różnego typu inwestycje. Innymi słowy, jest to narzędzie pozwalające zmniejszyć ryzyko poprzez rozłożenie go na różne, często niezależne od siebie obszary.
Załóżmy, że dostrzegliśmy świetną, według nas, okazję inwestycyjną w postaci premiery nowej gry. W celu zarobku na spodziewanym wzroście akcji zakupujemy dużą ich ilość za wszystkie nasze oszczędności. Niestety po premierze okazuje się, że spółka nie wygenerowała oczekiwanych przez inwestorów liczb, przez co notowania tej firmy spadają. W tej sytuacji my również odnotowujemy stratę. Jest to dotkliwy problem, albowiem strata dotyczy wszystkich posiadanych przez nas pieniędzy. Gdyby w tym hipotetycznym przykładzie inwestor posiadał zainwestowane środki w waluty, akcje zupełnie innych spółek lub surowce, strata nie byłaby tak odczuwalna, a potencjalny wzrost na innych rynkach załagodziłby procentowy spadek wartości wspomnianej spółki gamingowej.
Obecnie stopy procentowe są najniższe od lat, co sprawia, że tradycyjne oszczędzanie w formie lokaty bankowej nie wiąże się już z jakimkolwiek zyskiem. Oprocentowane proponowane przez lokaty starcza co najwyżej (i to nie zawsze) na pokrycie wspomnianej inflacji. Z tego powodu inwestowanie to konieczne działanie dla każdego, kto chce ochronić i zwiększyć swój kapitał. Inwestycje posiadają potencjał na dużo większe stopy zwrotu, ale wiążą się z ryzykiem.
Rozdzielanie inwestycji na różne aktywa jest niezbędną ochroną przed zmianą wartości posiadanych przez nas akcji, walut czy surowców. Dzięki rozsądnie rozplanowanemu portfelowi inwestycyjnemu, możemy stworzyć ekspozycję na bardziej agresywne zagrania, które mogą pozwolić na duży zysk, jednocześnie posiadając zabezpieczenie w postaci bezpieczniejszych akcji lub obligacji. Różnicowanie aktywów wymaga wiedzy, umiejętności i doświadczenia, jednak można wyróżnić kilka podstawowych metod.
Wiemy, że podział kapitału jest niezbędny. W jaki sposób należy się do tego zabrać? Poniżej prezentujemy 3 główne metody dywersyfikacji, które można, a nawet trzeba ze sobą łączyć:
Na rynku wyróżnia się inwestycje krótko-, średnio- i długoterminowe. Posiadanie pozycji na każdy z horyzontów to dobry sposób na zabezpieczenie kapitału. Krótkoterminowe ruchy z reguły są bardziej ofensywne, nastawione na szybki zarobek. Na takich zagraniach możliwe jest generowanie imponujących liczb, jednak co do zasady oznacza to dużo większe ryzyko. Długoterminowe inwestycje, jak np. obligacje lub nieruchomości z reguły nie wiążą się ze spektakularnymi osiągnięciami, niemniej stanowią one zabezpieczenie na przyszłość.
Oznacza zróżnicowanie pod względem tego, co jest przedmiotem inwestycji. Część portfela z reguły stanowią akcje, jednak oprócz nich warto korzystać z instrumentów dłużnych, jak np. obligacje. Dla osób posiadających większy kapitał niewątpliwie interesujące wydadzą się nieruchomości. Można również inwestować w różnego typu dobra luksusowe – alkohole czy dzieła sztuki. Niejednokrotnie też inwestorzy skłaniają się do tego, by część ich kapitału była dostępna w formie surowców – mowa tu o metalach szlachetnych dostępnych w formie sztabek czy monet.
Inwestowanie wyłącznie na jednym rynku niesie za sobą ryzyko polityczne, związane z ustrojem panującym w danym kraju i zmianami dokonywanymi przez jego władzę. Zakup aktywów na rynkach obcych wprawdzie generuje problemy z powodu przewalutowania, jednak pozwala zabezpieczyć się przed decyzjami polityków negatywnie wpływającymi na gospodarkę państwa. Często inwestorzy interesują się rynkiem wschodnim lub rynkiem państw rozwijających się.
Jak widać sposobów na podział kapitału jest wiele i tylko od indywidualnych preferencji inwestora uzależniony jest ostateczny kształt portfela. Decydując się na inwestycje swoich środków warto jednak brać pod uwagę własną wiedzę i doświadczenie. Inwestujmy w to, co rozumiemy i nigdy nie przeznaczajmy na to wszystkich oszczędności.
Adres
ul.Chmielna 73 C lok.39
00-801, Warszawa, Polska